Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky v okolí obce

Kostol narodenia panny Márie v Novom Meste nad Váhom – patrí medzi najkrajšie sakrálne pamiatky na Považí. Postavený v pol. 13. stor., nástenné maľby z r. 1692, krížová cesta od J. B. Klemensa.

 

Beckovský hrad – vypína sa na strmom skalnom brale nad obcou Beckov. V 13. storočí patril Matúšovi Čákovi. Na prelome 14. a 15. storočia ho vlastnila rodina Ctiborovcov. Po nich bol hrad majetkom Bánffyovcov, ktorí gotický hrad dali prestavať na renesančné sídlo. Vylepšili a vybudovali aj jeho opevnenie, preto hrad nedobili ani Turci. Po vymretí rodu Bánffyovcov sa hrad stal majetkom viacerých šľachtických rodín. V roku 1729 hrad vyhorel a začal pustnúť.


Barokový kostol v Bošáci z roku 1733, s klasicistickou úpravou z roku 1789. Na strope jednoloďového priestoru je nástenná maľba od J. Hanulu. V obci sa nachádza múzeum skanzenového typu. Jedná sa o pôvodný sedliacky dom s príslušenstvom, vybavený pôvodným náradím, nábytkom a ostatným vybavením.

 

Čachtický hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Hrad smutne preslávila grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne mala zavraždiť až niekoľko stoviek mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna, prezývaná bola tiež "krvavá grófka". V roku 1611 dal grófku palatín Thurzo odsúdiť na doživotné väzenie. V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, z ktorej je nádherný výhľad na okolie.

 

Haluzický kostol - prvá písomná zmienka pochádza z roku 1299. Kostol mal zvonicu a postupom rokov ho najskôr goticky a neskôr renesančné upravili. Na začiatku 18. storočia z haluzického kostolíka odviezli neskorogotickú sochu madony z konca 15. storočia. Od roku 1718 sa nachádza vo farskom kostole v Beckove.

 

Rodný dom J. Ľ. Holubyho, Múzeum v rodnom dome Samuela Štúra v Lubine - Múzeum oboznamuje návštevníkov v prvej časti expozície so životom S. Štúra /1789-1851/, otca Ľ. Štúra, vzdelaného evanjelického učiteľa, a J. Ľ. Holubyho /1836-1923/, evanjelického kňaza, botanika a etnografa. Popri dokumentoch, ktoré približujú osudy týchto osobnosti národných dejín, sa v druhej časti expozície nachádzajú dokumenty k dejinám obce Lubina, najmä k histórii cirkevného života, školstva a remesiel, doplnené ukážkami ľudového odevu.


Pamätník padlých partizánov na vrchu Roh (Lubina) – nachádza sa 3 km od obce na vrchu Roh.


Renesančný kaštieľ v Zemianskom Podhradí - niekdajšie bydlisko štúrovskej lásky Adely Ostrolúckej. Pôvodne postavený v 17. storočí ako opevnený renesančný kaštieľ s dvoma vežami. V 19. storočí ho empiricky upravili a na začiatku 20. storočia prešiel poslednými rekonštrukčnými prácami. Dnes je v ňom liečebný ústav pre mentálne postihnuté ženy.

 

Evanjelický kostol v Zemianskom Podhradí - v roku 1785 boli položené základy a v roku 1801 bol dostavaný ranoempírový evanjelický kostol oválneho pôdorysu s výrazným obvodným partikusom blízko kaštieľa Príleských. Má štvoro dverí, ktoré vedú na každú svetovú stranu a ani jedny nie sú hlavné. Jedinečne je riešená manzardová strecha s ihlanovým ukončením, ktorá kryje rozsiahlu kopulu. Pri stene kostola odvrátenej od hlavnej cesty uvidíte dlhý drevený rebrík vedúci na pôjd. Ten využíval Štúr ako skrýšu v čase, keď bol prenasledovaný cisárskym vojskom. A tiež ako miesto stretnutí s jeho osudovou láskou Adelou.


 


 

NAKLADANIE S ODPADOM

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka